Aktuality


Ocenění za celoživotní práci - Uljana a Milan Blažkovi

30.01.2017

Na valné hromadě Unie botanických zahrad ČR , která se konala 26.1. 2017 v botanické zahradě UK Na Slupi, získali Uljana a Milan Blažkovi významné ocenění za celoživotní práci v botanických zahradách - Čestné členství Unie.

Životopis Uljany a Milana si můžete přečíst na blogu zahrady.

Ocenění za celoživotní práci  - Uljana a Milan Blažkovi

Pomologické arboretum na podzim a v zimě

30.01.2017

Ve spolupráci s EC Meluzína jsme provedli inventuru pomologického arboreta. Na podzim jsme vysadili dvě řady jabloní, které EC Meluzína zajistilo. V první řadě se návštěvníci budou moci seznámit s českými krajovými odrůdami a ve druhé řadě s nejstaršími odrůdami, které byly vyšlechtěny v Čechách.


Pomologické arboretum je evidované jako genofondová plocha v rámci realizace projektu 76-FN-027 Oživení starých odrůd podpořeného grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

Přehled stromů původního arboreta i nových výsadeb můžete vidět na stránkách Genofondové plochy starých odrůd spravovaných ČSOP.

 

Pomologické arboretum na podzim a v zimě

Stavba kanalizace

30.01.2017

V zimních měsících probíhá na ploše zahrady stavba kanalizační přípojky vedoucí k objektu Weltzovna. Doufáme, že stavba bude dokončena včas a nedotkne se návštěvnického provozu.

Stavba kanalizace

Filmování v zahradě

30.01.2017

Zázemí zahradníků v botanické zahradě se změnilo v "archeologické doupě". V zahradě filmaři natáčeli detektivní příběh kapitána Exnera.

 


Filmování v zahradě

PRODEJ RŮŽÍ

24.10.2016

V letošním roce jsme se rozhodli podělit se s návštěvníky o pár klenotů z našich sbírek a připravili jsme k prodeji téměř stovku růží. Prostokořené sazenice je možno zakoupit na pokladně Průhonického zámku za jednotnou cenu 45,- Kč.

Představujeme celkový průřez kolekce růží počínaje klasickými velkokvětými čajohybridy, přes starodávné Rosa alba, Rosa damascena, Rosa moschata až po růže pnoucí. Na vrátnici je také k dispozici obrazový průvodce kultivarů a literatura s návody na pěstováni pro začínající milovníky královny květin.

PRODEJ RŮŽÍ

Filmování v zahradě

29.08.2016

Ve středu 24.8. proběhlo v Průhonické botanické zahradě natáčení dvou reportáží pro pořad TV Nova Rady ptáka Loskutáka.

 

 

V první reportáži se můžete seznámit s pestrostí plodů růží - šípků. Šípky jsou jedním ze symbolů podzimu, jsou různých tvarů a velikostí. Nejčastěji bývají červené, zajímavé jsou černě zbarvené šípky růže bedrníkolisté. Šípky jsou vděčným materiálem pro podzimní aranžmá.

Ve druhé reportáži si ukážeme, jak přesazovat pivoňky a jaký je rozdíl mezi výsadbou dřevitých a bylinných pivoněk.

Reportáže s moderátorkou Ivetou kořínkovou natáčeli kurátoři sbírek - Markéta Macháčková a Pavel Sekerka.

 

 

 

Filmování v zahradě

Připravujeme nové expozice denivek

05.08.2016

Letos na podzim připravujeme dvě nové expozice denivek (Hemerocallis). Expozice jsou plánované v na ploše Arboreta I. a v Centrální louce. Návštěvníci se budou již příští rok moci seznámit s botanickými druhy denivek a jejich variabilitou a s rostlinami vyšlechtěnými v České republice.

 

Místo plánované expozice botanických denivek

 Místo plánované expozice botanických denivek


 

Místo plánované expozice českého šlechtění denivek

 Místo plánované expozice českého šlechtění denivek

Připravujeme nové expozice denivek

Prodej kosatců

05.08.2016

Byl zahájen prodej kosatců. V prodeji jsou novinky z minulého kola soutěže Průhonický kosatec - celkem 15 novošlechtění pod soutěžními kódy. Rostliny můžete zakoupit na kase Průhonického zámku za 35 Kč /oddenek.

 

V prodeji jsou následující novošlechtění:

Vysoké kartáčkaté kosatce

 


Střední kartáčkaté kosatce

 


Nízké kartáčkaté kosatce

Prodej kosatců

Novinky ve šlechtění kosatců

05.08.2016

I tento rok pokračuje spolupráce se Středoevropskou kosatcovou společností (MEIS)- První letošní rostliny od českých a polských šlechtitelů jsme dostali do testovací zahrady minulý týden. Jedná se o žhavé novinky z posledních tří let.

 

 

Zaslané rostliny se hodnotí dva roky. První kolo soutěže proběhlo v roce 2015  a 2016 (rostliny byly do soutěže zaslané v roce 2013). Soutěžní rostliny prvního kola byly vyryté, vítěze soutěže si můžete prohlédnout na novém záhonu, který je součástí expozice. Nejlepší soutěžní rostliny tohoto je možné zakoupit na kase Průhonického parku.

 

Novinky ve šlechtění kosatců

Přesazujeme kosatce

05.08.2016

Tento a příští týden se věnujeme přesazování kartáčkatých kosatců.

Kosatce se pravidelně přesazují po 4 - 5 letech, kdy jsou již trsy příliš velké a málo kvetou. Protože se snažíme zachovat architektonické řešení výstavních expozic, nevysazujeme rostliny na nové stanoviště. Před výsadbou ale musímě vyměnit substrát, což je práce pro těžkou techniku.

 

 

 

Návštěvníkům se za stížené podmínky během terénních úprav omlouváme.

Přesazujeme kosatce

(zobrazeny záznamy 1 - 10 z celkového počtu 54)