Pravidelný cyklus přednášek, který vychází ze zkušeností kurátorů botanické zahrady při řešení Národního programu genetických zdrojů, Strategie AV 21 a projektu TAČR - EPSILON: Metodologie ex situ konzervace lokálních populací ohrožených druhů rostlin v měnících se klimatických podmínkách, TH04030115.
Přednášky se konají od 14.00 v přednáškové místnosti Zázemí alpina a botanické zahrady na Chotobuzi (Průhonice) Vchod do areálu bude brankou v zelené bráně v křižovatce ulic Lesní a Dobřejovická. Délka semináře - přednášky a následující diskuse je 1,5 hodiny.
Přednášky také budou sdíleny přes službu google meet. U jednotlivých přednášek je odkaz na dvě připojení, protože délka jednoho je pouze 60 minut.
Přednášky minulých ročníků naleznete zde:
http://www.ibotky.cz/clanky/projekty/tacr.html
Markéta Macháčková: Vývoj šlechtění denivek 15.2.
Denivky jsou významné okrasné rostliny pěstované v Evropě od konce středověku či ranného novověku. Přednáška vás seznámí s vývojem šlechtění, historickými odrůdami i novinkami.
Pavel Sekerka: Sněženky v přírodě a zahradě 22.2.
Přehled druhů sněženek, které se u nás pěstují. Historie vzniku odrůd v Evropě. Sněženka podsněžník v České republice. Variabilita sněženek, odchylky, které je možné najít v našich populacích.
Pavel Sekerka, Zuzana Caspers, Jana Navrátilová: Klonální metodika 1.3.
Metodika pěstování klonálně množených rostlin v botanických zahradách navazuje na obecnou metodiku, která byla vydaná koncem minulého roku.
Klonální metodika definuje skupiny rostlin vhodný pro tento způsob konzervace - tedy především okrasné a užitkové rostliny, ale také plané druhy množené apomikticky či vybrané odchylky/klony planých druhů.
Zvláštní kapitolu představuje definování klonů, jejich popis.