Předjarní semináře 2022 | Akce v zahradě | Akce | Články | iBotky.cz

Předjarní semináře 2022

Mobilní verze

Pravidelný cyklus přednášek, který vychází ze zkušeností kurátorů botanické zahrady při řešení Národního programu genetických zdrojů, Strategie AV 21 a projektu TAČR - EPSILON: Metodologie ex situ konzervace lokálních populací ohrožených druhů rostlin v měnících se klimatických podmínkách, TH04030115. 

Přednášky se konají od 14.00 v přednáškové místnosti Zázemí alpina a botanické zahrady na Chotobuzi (Průhonice) Vchod do areálu bude brankou v zelené bráně v křižovatce ulic Lesní a Dobřejovická. Délka semináře - přednášky a následující diskuse je 1,5 hodiny.

Přednášky také budou sdíleny přes službu google meet. U jednotlivých přednášek je odkaz na dvě připojení, protože délka jednoho je pouze 60 minut.

 

Přednášky minulých ročníků naleznete zde:

http://www.ibotky.cz/clanky/projekty/tacr.html 

 


 Markéta Macháčková: Vývoj šlechtění denivek                                      15.2. 

Denivky jsou významné okrasné rostliny pěstované v Evropě od konce středověku či ranného novověku. Přednáška vás seznámí s vývojem šlechtění, historickými odrůdami i novinkami.

 


Pavel Sekerka: Sněženky v přírodě a zahradě                                           22.2. 

 Přehled druhů sněženek, které se u nás pěstují. Historie vzniku odrůd v Evropě. Sněženka podsněžník v České republice. Variabilita sněženek, odchylky, které je možné najít v našich populacích.

 


Pavel Sekerka, Zuzana Caspers, Jana Navrátilová: Klonální metodika     1.3. 

Metodika pěstování klonálně množených rostlin v botanických zahradách navazuje na obecnou metodiku, která byla vydaná koncem minulého roku.

Klonální metodika definuje skupiny rostlin vhodný pro tento způsob konzervace - tedy především okrasné a užitkové rostliny, ale také plané druhy množené apomikticky či vybrané odchylky/klony planých druhů.

Zvláštní kapitolu představuje definování klonů, jejich popis.

 


 

 

 Komentáře k článkuŽádné komentáře

Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.
Kolik je 2*3 (slovně) *  
* Povinné údaje jsou označené hvězdičkou