Den botanických zahrad | Akce v zahradě | Akce | Články | iBotky.cz

Den botanických zahrad

Mobilní verze

Botanic Gardens Day slaví na den biodiverzity v Austrálii a na Novém Zélandu. Unie botanických zahrad ČR se rozhodla, že se k jeho oslavě přidáme i u nás, v České republice. V zahradách budou připraveny akce pro veřejnost, jejichž cílem je seznámit návštěvníky s činností botanických zahrad, jejich sbírkami i významem pro uchování přírodního a kulturního dědictví.

 Den botanických zahrad v Průhonické botanické zahradě.

Ve středu 22. 5. se naše zahrada přidává k oslavám Dne biodiverzity a Dne botanických zahrad. Botanické zahrady celosvětově s více jak půl milionem pěstovaných položek patří k největším správcům biodiverzity. I naše zahrada svým dílem přispívá k zachování přírodního a kulturního dědictví.
Během akce se seznámíte s našimi sbírkami, především s kosatci, které jsou Národní sbírkou a patří k největším světovým sbírkám. V plném květu budou zahradní vysoké kartáčkaté kosatce a kosatce sibiřské. Také pivoňky jsou Národní sbírkou, v době provázení pokvetou hybridní bylinné pivoňky.
Vybrané odrůdy kosatců, pivoněk a denivek jsou součástí Národního programu genetických zdrojů rostlin. Tyto odrůdy jsou pečlivě popsané podle klasifikátorů a jsou nabízeny ve světových databázích pro výzkum a šlechtění.
Prohlídnete si také ochranářské skalky. Rostliny, které na nich pěstujeme patří ke kriticky ohroženým domácím druhům a jsou součástí genofondového programu Unie botanických zahrad. Jedná se především o včelník rakouský a kuřičku Smejkalovu.
Na závěr, pokud bude zájem, proběhne diskuse o významu botanických zahrad, jejich možnostech a postavení botanických zahrad mezi v systému ochrany přírody a památkové péče v České republice.
Provázet po zahradě bude vedoucí zahrady Pavel Sekerka. Sraz na provázení je u vstupu do botanické zahrady z Průhonického parku ve 14.00.
 
 

Tisková zpráva Unie botanických zahrad ČR

Den botanických zahrad

Unie botanických zahrad ČR se rozhodla připojit k oslavám Dne botanických zahrad, který se slaví 22. 5. společně s dnem biodiverzity. Oslavou chceme upozornit na význam botanických zahrad ve veřejném prostoru, jejich roli v ochraně genofondu rostlin i na problémy, které zahrady v ČR pociťují.
Botanické zahrady jsou odborně zpracované, veřejnosti přístupné sbírky rostlin. Jejich zásadním úkolem je konzervace genofondu – záchova rapidně mizející biologické rozmanitosti planých druhů i kulturního dědictví obsaženého v historických odrůdách rostlin. Botanické zahrady se také významně podílejí na vzdělávání a kulturním životě pořádáním řady akcí pro veřejnost.
Na rozdíl od většiny evropských států je u nás podpora činnosti botanických zahrad a ex situ konzervace (ochrany rostlin jejich pěstováním mimo původní místa výskytu) ze strany státu minimální. Na rozdíl od zoologických zahrad, muzejních sbírek, galerií, knihoven a dalších organizací chybí legislativa i podpůrné programy pro činnost botanických zahrad. Chybí ochrana často unikátních sbírek, která by zajistila jejich dlouhodobou kontinuitu.
 


Komentáře k článkuŽádné komentáře

Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.
Kolik je 2*3 (slovně) *  
* Povinné údaje jsou označené hvězdičkou