Japonský den 2012 | Akce | Články | iBotky.cz

Japonský den 2012

Mobilní verze

O trvalkovém víkendu budete mít možnost se setkat nejen s krásou trvalek v botanické zahradě a parku, ale také v interiéru Průhonického zámku. Po celý víkend zde bude výstava ikebany, japonského stylu aranžování rostlin.

 

Interiéry Průhonického zámku budou vyzdobeny ukázkami jak moderního, tak i tradičního japonského stylu aranžování rostlin, které pro vás připravilo Prague Sogetsu Study Group.
 
Vrcholem akce je nedělní Japonský den, bohatý kulturní program připravený ve spolupráci s Velvyslanectvím Japonska v ČR a Česko-japonskou společností. Podobně jako vloni si budete moci vyzkoušet školu sumi-e, kaligrafie i umění origami.
 
 
 
Sumi-e znamená v překladu z japonštiny malování tuší. Základní filozofií sumi-e je vyjádřit vše jednoduše.
Ve zjednodušené malbě je zachycena základní podstata objektu, harmonie duše a schopnost vnímání malíře.
Cílem sumi-e je vytvořit zjednodušený obraz, tradičně motivu z přírody, pomocí jednoduchých tahů štětcem a zachytit základní vjem. Malování je formou meditace, která tvůrci přináší vnitřní uspokojení, úlevu a pocit harmonie. Pokud dokončený obraz přináší pozitivní vjem i pozorovatelům, pak je smysl tvorby naplněn.
 
Kaligrafie je umění krasopisu. Až do první poloviny tohoto století se čínské, japonské a korejské znaky psaly skoro výlučně štětcem. Díky tomu si kaligrafie (šodó) zachovala svůj význam a ještě dnes se znaky tradičně štětcem píší. Hlavním důvodem jsou jemné detaily, perem či tužkou nenapodobitelné. Japonská kaligrafie, poskytuje divákovi zcela jiný zážitek, než pouhý prostý text. Kaligrafie je v Japonsku a Číně rozšířené umění, kaligrafie jsou tradičně zavěšovány na zeď jako výzdoba.
 
Origami je japonské slovo, které znamená "skládat papír". Skládání papíru má v Japonsku dlouhou tradici, ale rozvíjelo se i v jiných zemích a dnes je známé po celém světě.
 
Pro zájemce o bojová umění jsou připraveny ukázky tradiční japonské lukostřelby – komentovaný výstřel s vysvětlením základních pozic a úvodem do tajů této samurajské disciplíny, která se do současnosti dochovala jako způsob pro zdokonalování těla i ducha.
 
Na Malém nádvoří bude připravena ukázka boje s naginaty, tradičními zbraněmi samurajů.  Naginata se skládá z dřevěného ratiště a čepele na jeho konci; je halapartně nebo ještě lépe tzv. kůse. Obvykle měla naginata mezi čepelí a ratištěm i záštitu podobnou záštitě meče.
 
Zajímavá bude také přednáška o japonském meči. Japonský meč má velmi dlouhou historii a nezaměnitelný vzhled a vlastnosti. Je to nejen velmi učinná zbraň, ale také metalurgický zázrak a umělecké dílo vytříbeného vkusu, na jehož vzniku se podílí vedle kováře ještě dalších pět uměleckých řemeslníků.
 
A určitě si nenechte ujít živé předvedení tradičního japonského divadla v podání brněnského souboru Kiyogen.