Životopis - Ing. Uljana Blažková | Průhonická botanická zahrada | Články | iBotky.cz

Životopis - Ing. Uljana Blažková

Mobilní verze

Na valné hromadě Unie botanických zahrad ČR , která se konala 26.1. 2016 v botanické zahradě UK Na Slupi, získali Uljana a Milan Blažkovi významné ocenění za celoživotní práci v botanických zahradách - Čestné členství Unie.

nUljana se narodila v roce 1952, rodiče byli lékaři, vědecky pracující v ČSAV. Již během studia Střední všeobecně vzdělávací školy v Praze 4 Ohradní se účastnila několika brigád v Botanickém ústavu na jižní Moravě (Mezinárodní biologický program - produkce rákosu - pod vedením  Dr. Mileny Rychnovské a Dr. Jana Květa). Po střední škole dva roky studovala VŠCHT v Praze a od roku 1973 nastoupila jako laborantka do Botanického ústavu v oddělení perspektivních rostlin pod vedením akademika Slavomila Hejného. Od roku 1974 dálkově studovala Agronomickou fakultu VŠZ v Brně, kterou ukončila v roce 1979.

V BÚ se seznámila s Milanem, se kterým se 31. 12. 1975 vzali. V roce 1976 se jim narodila první dcera a v roce 1978 druhá.

Do Průhonic se vrátila v lednu 1981, po ukončení mateřské. Z politických důvodů byl návrat do BÚ problematický, ale ředitel, S. Hejný, nakonec s její nástup podpořil. Uljana začala pracovat jako kurátorka sbírek botanické zahrady. Nejprve přebírala pivoňky po doc. Jaroslavu Hofmanovi a během roku i rododendrony po Ing. Alžbětě Dostálkové. Sbírky nově zpracovala, doplnila, sestavila a připravila je expozičně v rámci dlouhodobé postupné přeměny Rosaria na veřejně přístupnou zahradu s vybranými, systematicky tříděnými rostlinami.

Po odchodu Milana do důchodu v roce 2002 převzala vedení zahrady, kterou řídila do konce roku 2010. Díky mimořádnému osobnímu nasazení (mnohdy na úkor volného času a rodiny), odbornosti a neuvěřitelné píli se Uljaně podařilo nejenom sbírky zachránit před zrušením, které tehdy několikrát hrozilo, ale také vybudovat stálou expoziční zahradu. A tím naplnit dlouhodobý záměr zahrady o veřejnou prezentaci genofondových sbírek. Expoziční zahrada slouží již přes 20 let návštěvníkům Průhonického parku. O domácím uznání vysoké odborné úrovně vedení zahrady a sbírek vypovídá, že od roku 2007 se sbírka kosatců stala součástí „Národního programu konzervace a využívání genetických zdrojů rostlin, zvířat a mikroorganismů významných pro výživu a zemědělství". Významně spolupracovala na tvorbě klasifikátoru rodu Iris a popisu sbírkových kosatců.

Kromě práce v zahradě připravovala výstavy, největší ohlas budily Vánoční výstavy v Návštěvnickém centru Průhonického parku.

Uljana se také aktivně účastnila organizace činnosti Poradního sboru botanických zahrad. Publikovala odborné články a kapitoly v monografiích, Zpravodaji botanických zahrad, Živě a dalších časopisech a sbornících.

n

   

Přiložené souboryKomentáře k článkuŽádné komentáře

Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.
Kolik je 2*3 (slovně) *  
* Povinné údaje jsou označené hvězdičkou