Životopis - Mgr. Milan Blažek | Průhonická botanická zahrada | Články | iBotky.cz

Životopis - Mgr. Milan Blažek

Mobilní verze

Na valné hromadě Unie botanických zahrad ČR , která se konala 26.1. 2016 v botanické zahradě UK Na Slupi, získali Uljana a Milan Blažkovi významné ocenění za celoživotní práci v botanických zahradách - Čestné členství Unie.


nMilan se narodil v roce 1937, po celý život bydlí v rodinném domě ve Zbuzanech. Od dětství se zajímal o přírodu, motýly a zahradní rostliny. K 18. narozeninám získal první kosatce, které se staly základem jeho sbírky nejprve ve Zbuzanech a později i v Průhonicích. Kosatce se staly jeho celoživotní vášní.
V letech 1955 – 61 studoval PřF UK v Praze, po škole dva roky učil biologii a chemii na základní škole.
V roce 1963 nastoupil do Botanické zahrady ČSAV, která byla později začleněna do Botanického ústavu. K prvním úkolům na novém pracovišti patřil přenos sbírek růží do nově budovaného rozária. V botanické zahradě aktivně pracoval přes 50 let, během času prošel všemi posty od stipendisty po vedoucího Vědeckého úseku III (v letech 1990 – 2002).
 
V zahradě se zabýval vodními rostlinami - hlavně lekníny, cibulovinami, denivkami a především kosatci. Již v roce 1963 se účastnil kosatcového symposia (Simposio Internazionale dell'Iris) ve Florencii. Organizoval mezinárodní symposium v Průhonicích v roce 1974, kterého se účastnili přední světoví odborníci. Dlouhodobě spolupracoval s trvalkovou školkou hraběnky Helen von Stein-Zeppelin v Laufenu a později se zahradou v Basileji. Pravidelně se účastnil hodnocení novinek kosatců v Itálii, Rakousku, Francii, Německu, Polsku a Slovensku někdy i předsedal hodnotícím komisím, naposledy ve Florencii v roce 2013.
 
Milan byl první český a také první mezinárodně oceněný “nezápadní“  šlechtitel kosatců, získal sedm zahraničních uznání za novošlechtění v Rakousku (Vídeň: Temno, 1970; Zlom, 1980; Meruňka, 1983; Lavina, 1986) a Itálii (Florencie: Alena, 1982; Zbuzanka, 1986).
 
Je doživotním členem Americké kosatcové společnosti (od r. 2001), Italské a Britské kosatcové společnosti a zakládajícím a čestným členem MEIS (r. 2013). V roce 1976 získal ocenění Premio Chiaruggi udělené Italskou kosatcovou společností, v roce 1996 Foster Memorial Plaque od Britské kosatcové společnosti a v roce 2004 Warburton Medal. V roce 2016 získal Distinguished Service Award od Historic Iris Preservation Society.