B-Ardent! | ERASMUS+ | Projekty | Články | iBotky.cz

B-Ardent!

Mobilní verze

BOTANICKÉ ZAHRADY JAKO SOUČÁST EVROPSKÉHO KULTURNÍHO DĚDICTVÍ 

   Partnerské organizace:

   Botanický ústav AV ČR v.v.i.

   Vilniuská Univerzita, Vilnius, Litva

   Wroclawská Univerzita, Wroclaw, Polsko

   Park der Gärten, Bad Zwischenahn, Německo

 

BROŽURKY KE STAŽENÍ zde

 

Botanické zahrady (BZ) v Evropě mají podobné historické, kulturní a společenské předpoklady vzniku, ale liší se v tom, jakým způsobem vznikly, kam směřují a jak se vyvíjejí. BZ z různých zemí mají různé klima, půdu, zdroje, údržbu i choroby a škůdce. A přesto pěstují stejné rostliny, nebo mají stejné uspořádání.

Pracovat v BZ lze na mnoha úrovních a najde se tu mnoho způsobů neformální výuky. Každá BZ je unikátním místem pro vzdělávání studentů, mládeže i veřejnosti.

Hlavní cíle: 
A) Vzájemná komunikace, sdílení své praxe v porovnání s ostatními, aby se nalezly společné body, inspirace a vzájemné porozumění. A to na poli historickém, kulturním, společenském a vzdělávacím, v ekonomice a v zahradnické praxi BZ z různých evropských zemí.
B) Účastníci projektu využijí své ruce i mozky k tomu, aby sdíleli příklady dobré praxe a spolupracovali na vytvoření souhrnu pro další vzdělávání a výcvik cílových skupin.

 
Plánujeme: 
1. Utvořit mezinárodní síť BZ pro komunikaci, reflexi, výměnu zkušeností, společné učení a sdílení nových znalostí.  
2. Vtáhnout studenty a mladé zaměstnance do mezinárodního projektu, aby se profesně i osobně rozvíjeli a porozuměli hodnotám BZ jako celku.
3. Využít inovativní vzdělávací a školící materiály pro pracovníky (vč. mladých zaměstnanců) a studenty v BZ. 
4. Vytvořit nové způsoby vzdělávání a informování profesionálů i odborné veřejnosti a zahrnout nástroje motivace mladých lidí.

Výsledky: 
1. Mezinárodní síť BZ ze čtyř zemí. 
2. Metodiky – sada pěti brožurek, kde budou prezentovány sbírky rostlin (kosatce, růže, denivky a pivoňky), jejich historie a tradice pěstování v kultuře, introdukce zahradního sortimentu, vývoj šlechtění a údržba sbírek na pozadí vědecké práce a kulturního dědictví, seznam doporučených odrůd a shrnutí pro základní doporučení k pěstování vybraných rodů rostlin. 
3. Putovní výstava a komentované prohlídky ve čtyřech BZ ze čtyř evropských zemí.

 DETAILNÍ POPIS ZDE


Klíčová slova