Novinky v botanické zahradě 2018 | Expozice | Průhonická botanická zahrada | Články | iBotky.cz

Novinky v botanické zahradě 2018

Mobilní verze

Rok 2018 byl bohatý na události v botanické zahradě, především na stavební akce. Článek přináší jejich stručný přehled.

Stavby, nové expozice

V letošním roce byl plně zprovozněn turniket, který umožňuje vstup držitelů celoročních vstupenek do botanické zahrady z parkoviště na začátku cyklostezky v ulici Dobřejovická. Velký význam pro nás měla rekonstrukce oplocení zahrady. Škody zvěří byly totiž značné a bránily dalšímu rozvoji zahrady na plochách arboreta. Oplocení bylo dokončené koncem léta.

Dokončili jsme a osázeli druhou část kosatcové skalky, určené především pro prezentaci variability zbarvení květů kosatce nízkého (Iris pumila) a kosatce středomořského (I. lutescens). Oba druhy patří k nejpestřeji kvetoucím zástupcům rodu. Další nízké plané kartáčkaté kosatce (například I. aphylla a I. reichenbachii a jejich hybridy) byly také přesazeny nad skalku na rekonstruovaný záhon podél panelové cesty. Kultivary středních a nízkých kosatců s kartáčky byly přesazeny opět na původní oválné záhony nad jalovci, poblíž středních planých kosatců s kartáčky. Výsadba byla doplněna o novinky, které charakterizují trendy šlechtění kosatců posledních let.

 

 

Na záhonech nad skalkou jsme přesadili a doplnili záhon kosatců kosmického věku, s pozměněným kartáčkem ve tvaru růžku (například odrůda ´Hyperspace´), lžičky a v extrémních případech ve tvaru pom-pom. Sortiment pochází od amerického šlechtitele L. Jedlicky, který nám před třemi lety kosatce daroval. Letos jsme jejich sbírku doplnili rostlinami od českého šlechtitele V. Šmídy a slovenského šlechtitele L. Mušky. Sbírka sibiřských a japonských kosatců byla doplněna o moderní kultivary od společnosti Ensata Gardens, která se úzce specializuje na šlechtění těchto skupin. rn

V letošním roce jsme také započali s revitalizací expozice sadových růží. Sortiment jsme přeočkovali a počátkem září jsme vydobyli přestárlé keře v horní části Rozária. Příští rok dojde k jejich přerozdělení do skupin a vysazení na nová stanoviště. Koncem září jsme začali s dosazováním chybějících odrůd růží. Dosadilo se celkem 211 odrůd převážně čajohybridů a mnohokvětých po jednom až pěti chybějících kusech. V polovině října jsme dokončili záhon nazvaný Růže první republiky, kde je ukázka odrůd, které se u nás pěstovaly v tomto období. Záhon leží v těsném sousedství nejnovějšího šlechtění, takže návštěvník může porovnat, jak se odrůdy za více než padesát let změnily. Z vysazených odrůd můžeme jmenovat odrůdy ´Bradova Germania´, ´Frau Direktor Anni Hartmann´, či ´Kralj Petar II.´ od šlechtitele G. Brady, nebo ´Esperanto´, ´Aureola´, či ´Jugoslavije´ od šlechtitele J. Böhma.

Získali jsme materiál pro plánovanou expozici s takzvanými okatými růžemi. Jedná se o moderní, stále kvetoucí záhonové růže, které vznikly křížením záhonových růží s růží perskou (Rosa persica). Dříve bývala tato růže řazená do samostatného rodu Hulthemia, někdy se též označují jako hulthemia-hybridy. Jsou charakteristické tím, že mají střed květu sytěji zbarvený než je barva celého korunního plátku, mají tzv. oko (viz foto).

Nákupem a výměnou jsme doplnili sbírku pivoněk o odrůdy pocházející z Polska a Ruska a o historické západoevropské odrůdy. Pokračovali jsme ve výsadbě cibulovin do trávníků, kam jsme letos získali sortiment ocúnů (Colchicum) zčásti nákupem a zčásti darem od anglického pěstitele J. Morleyho, který dlouhodobě spolupracuje s naší zahradou.

Nedaleko expozice planých hrušní, na dosud nevyužívané ploše, jsme začali budovat hadcovou skalku. Zapojili jsme se tím do projektu Život pro kuřičku (Life for Minuartia), který má za úkol záchranu kriticky ohroženého druhu kuřičky hadcové (Minuartia smejkalii).

 

Spolupracujeme s Ekologickým centrem Meluzína na revitalizaci pomologického arboreta, kde byl proveden udržovací řez jabloní a dokončili jsme výsadbu mladých stromků morfologicky zajímavých krajových odrůd.

Akce, výstavy

Zahrada byla pro veřejnost otevřena od května do konce září. V době květu hlavních sbírek jsme pořádali o víkendech kurátorské provázení pro veřejnost. V botanické zahradě letos probíhal celý program Japonského dne. Ve stanech byla umístěna výstava ikebany a probíhaly workshopy, na zahradě byly ukázky bojových sportů a tance.

Japonský den a trvalkový víkend se uskutečnil 2. a 3. června.

 

 

Ve dnech 30. června a 1. července jsme pořádali Růžový víkend. Kromě provázení po sbírkách jsme v Návštěvnickém centru Průhonického parku připravili výstavu růží. Prezentovali jsme na ní ukázku sortimentu růží a květinová aranžmá a výstavu doplnili o informační panely a fotografie.

Botanická zahrada se pravidelně účastní výstav růží na zámku ve Veltrusích. Růže ´Bicolette´ získala diplom za 1. místo v kategorii veřejnost, růže ´Remy Martin´ získala 1. místo v kategorii odborná porota a zároveň 3. místo od veřejnosti, růže ´Barcelona´ získala 2. místo od odborné poroty a růže ´Barkarole´ získala 2. místo od veřejnosti.

Rostlinný materiál jsme též zaslali na výstavy Českého zahrádkářského svazu v Lysé nad Labem. Společně s Unií botanických zahrad jsme se zúčastnili letní etapy Flory Olomouc (16. – 19. srpna 2018). Podíleli jsme se na tvorbě expozice, která nesla název Vyznání růžím a kam jsme dodali rostlinný materiál v podobě řezaných větví botanických druhů růží a 20 druhů záhonových růží.

V o víkendu8. a 9. září byl již tradiční prodej kosatců a dalších přebytků.

 

 Komentáře k článkuŽádné komentáře

Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.
Kolik je 2*3 (slovně) *  
* Povinné údaje jsou označené hvězdičkou