Paeonia mascula | herbář - pivoňky | Herbář | Články | iBotky.cz

Paeonia mascula

Mobilní verze

Rostlina je známá již od starověku, považována byla za samčí rostlinu (P. lékařská za samičí). Hojně byla pěstována v klášterech jako léčivka a předpokládá se, že na mnohých místech jejího dnešního výskytu v přírodě zplaněla z kultury.

 

Paeonia mascula (L. ) Miller - pivoňka korálová

(syn. : P. corallina Retzius, P. integra Murray, P. integrifolia Link, P. mas, P. officinalis subsp. corallina var. mascula (L. ) Fiori & Paoletti)

Rostliny jsou vysoké 60 – 90 cm, rostou rozložitě, ne strnule vzpřímeně jako pivoňka lékařská. Listy jsou lysé na svrchní straně a lysé nebo olysalé na spodní straně, tmavě zelené, na spodní straně mají sivý nádech. Dělí se v 9 – 21 široce eliptických lístků. Květy (Ø 9 – 14 cm) jsou tmavě růžové, nitky červené, měchýřky 3 – 5, hustě pýřité. Neoplozená vajíčka jsou červená, zůstávají do otevření měchýřků, semena černá lesklá. 2n=20 (?Makedonie a Bulharsko 2n=10)

Rozšíření:

Roste na rozsáhlém areálu - střední Francie, jihovýchodní Německo, jižní Rakousko a Švýcarsko, Itálii, Sicílii, Kypr, Samos, pevninské Řecko, Bulharsko, Turecko (Středomořské pobřeží v horách v okolí Antalye, Hataye a Bitlisu), Sýrie, Libanon, Arménie, Irán, jedna lokalita se nachází také v severovýchodním Iráku. V Anglii se považuje za zplanělou.

Ekologie:

Roste v bukových, dubových a borových lesích, v porostech teplomilných středomořských keřů na skalnatých místech v středomoří až do výšky 2200m.


P. mascula subsp. hellenica Tzanoudakisn (syn. P. flavescens C. Presl) má bílé vzácně krémové či růžové květy. Listy jsou pýřité na spodní straně, šedé. Horní strana je sivozelená. Lístků (9) - 11 - 14 - (21).  Měchýřky jsou kryté dlouhými chlupy, nitky jsou purpurové. 2n=20. Roste v jižním pevninském Řecku (Peloponnes) a na ostrovech Evvoia, Andros a Attica v porostech středomořských keřů či na úpatí skal v nadmořské výšce 400 – 850 m.


 

Paeonia mascula subsp. bodurii N. Özhatay má také bílé květy. Byla popsána z pohoří Kaz Dagi tureckými autory v roce 1995. Roste v šípákových doubravách na andezitech. Od předcházejícího poddruhu se liší stavbou listů, lístků je méně  9 - 11, jsou větší. Nalezl ji amatérský botanik S. Bodur, manažer továrny na keramiku. 2n=20.


P. mascula var. icarica (Tzanoud. ) Stearn & Taylor popsaná z hory Atheras na řeckém ostrově Ikaria. Listy mírně špičaté, spodní strana hustě chlupatá, květ bílý.