Paeonia delavayi Franchet | herbář - pivoňky | Herbář | Články | iBotky.cz

Paeonia delavayi Franchet

Mobilní verze

Byla popsána v roce 1886 na základě materiálu sbíraného Delavayem v roce 1884 v severozápadním Yunnanu. Společně s ní byla popsána P. lutea, která má žluté květy.

Podle nového pojetí čínských autorů se jedná o velice variabilní druh, do kterého jsou řazeny všechny dříve popsané druhy této podsekce vyjma P. ludlowii.

Jsou to nízké keře, které jen vzácně přerůstají výšku 1,5 m. Můžou se rozmnožovat podzemními stolony tak, že tento způsob rozmnožování bývá častější než rozmnožování generativní. Listy jsou dvojnásobně zpeřené, lístky jsou hluboce dělené. Množství jednotlivých listových segmentů je velice variabilní (17 – 312). Květy (6 – 10 cm), nejčastěji červené nebo v širším pojetí druhu žluté, krémové, oranžové či tmavě purpurové nebo s květy skvrnitými či tmavě lemovanými.

Rozšíření:

Roste na velkém areálu v Sichuanu, Tibetu, a Yunnanu v nadmořské výšce 2000 – 3600 m. Vyhledává křovinaté stráně a suché dubové a borové lesy, vzácněji je ji možno najít také ve smrčinách.

Ekologie:

Rostliny se běžně pěstují v botanických zahradách a některé klony s výraznou barvou květů jsou množeny a prodávány velkými zahradnickými školkami.

 


Paeonia lutea Delavay ex Franchet - pivoňka žlutá

 Byla popsána na základě materiálu sbíraném Delavayem v roce 1883 na hoře Hea Chan Men v Yunnanu. Od P. delavayi s. s. se liší žlutými květy a tím, že listeny netvoří nepravý kalich.

  

 Paeonia potanini Komarow

(syn. : P. angustiloba Stapf (MS. ), P. delavayi var. angustiloba Rehder & Wilson)

Byla popsána v roce 1921 podle rostlin sbíraných G. Potaninem v údolí Yalong v západním Sichuanu. Má tmavě kaštanově hnědé, menší květy, listové segmenty jsou užší, řapíky jsou křídlaté. Má menší květy, a světlejší tyčinky než P. delavayi s. s .

Paeonia potanini forma alba F. C. Stern má bílé květy a zelenavé či narůžovělé nitky. Rostliny byly popsány podle rostlin sbíraných Forrestem v T´ong Shan.  


 Paeonia trollioides Stapf ex Stern

(syn. : P. delavayi var. trollioides (Stapf ex F. C. Stern) F. C. Stern, P. potaninii var. trollioides Stapf ex F. C. Stern)

Byla popsána v Edingburském herbáři na základě rostlin sbíraných Forrestem na lokalitě Bei Ma Shan v západní Číně. Položka neměla květ, ale rostliny vyrostlé ze semen měly žluté květy, které vykvétaly nad listy (tím se odlišuje od P. lutea) a vzpřímený habitus.


Paeonia x francheti J. J. Halda

(P. lutea x P. potaninii)

Tento kříženec popsal Halda v roce 2000 na základě rostlin sbíraných v roce 1990 v pohoří Haba Shan v Sichuanu v nadmořské výšce 2600 m.


Paeonia x handel - mazzetii J. J. Halda

(P. delavayi x P. lutea)

Tento kříženec popsal Halda v roce 2000 na základě rostlin sbíraných v roce 1990 v pohoří Haba Shan v Yunnanu v nadmořské výšce 3400 m.

 

 

 

 

 

 Komentáře k článkuŽádné komentáře

Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.
Kolik je 2*3 (slovně) *  
* Povinné údaje jsou označené hvězdičkou