Paeonia lactiflora Pallas - pivoňka čínská | herbář - pivoňky | Herbář | Články | iBotky.cz

Paeonia lactiflora Pallas - pivoňka čínská

Mobilní verze

Dlouho se pro ni používalo jméno P. albiflora na základě Pallasova popisu z roku 1788. Pallas však popsal stejnou rostlinu již v roce 1776 jako P. lactiflora a toto jméno je tedy platné. Planý druh byl poprvé dovezen R. Whitleyem v roce 1808 do londýnské školky Fulham.

Paeonia lactiflora Pallas - pivoňka čínská, p. bělokvětá, p. velkokvětá, p. mléčná

(syn. : P. albiflora Pallas, P. edulis Salisb., P. fragrans Andr. ex Vilm., P. chinensis Vilmorin, P. reevesiana Lond., P. sinensis Steudel, P. whiteleyi, P. yui W. P. Fang)

Planá P. lactiflora je menší než pěstované kultivary, dorůstá výšky kolem 60 (70) cm. Stonek lysý, občas červeně naběhlý, nese 2 a více květů. Listy jsou na spodní straně světleji zelené, lysé či podél žilek chlupaté. Lístky oválné až oválně kopinaté. Okraj listu je chrupavčitý, může být vroubkovaný. Květy (Ø 10 cm) jsou obvykle bílé, vzácněji růžové, vonné. Nitky žluté, pestíky lysé. 2n = 10. Mateřský druh většiny pěstovaných kultivarů bylinných pivoněk.

Rozšíření:

Nachází se na obrovském areálu v severovýchodní Číně, Mongolsku, Sibiři a na Dálném východě (Čitinská, Amurská oblast, Chabarovský a Přímořský kraj v Rusku), v Koreji a Japonsku. Je vedená v červené knize Mongolska a Ruska.

Ekologie:

Roste na loukách, v křovinatých stráních, kamenitých stráních, na okrajích lesů, v lesích dubu mongolského, v nadmořské výšce 400 – 2300 m.

Pěstování:

Mateřská rostlina většiny pěstovaných odrůd.


P. lactiflora var. trichocarpa (Bunge) Stern má pestíky pýřité. Známá pouze z kultury.

P. lactiflora var. villosa M. S. Yan & K. Sun má pestíky porostlé hustými vlnitými chlupy stejně jako spodní stranu listů zvláště podél žilek. Popsána z provincie Gansu v roce 1983

 

 Komentáře k článkuŽádné komentáře

Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.
Kolik je 2*3 (slovně) *  
* Povinné údaje jsou označené hvězdičkou