Poprvé byla popsána akademikem Pallasim v roce 1795 z Krymu, protože však latinská diagnóza druhu byla napsána až v roce 1824, platný je Andrewsův popis z roku 1807. Andrews ji popsal na základě rostlin pěstovaných v Británii.
P. daurica Andrews (syn. : P. corallina var. triternata Boissier, P. mascula subsp. triternata (Pallas) Stearn & P. H. Davis, P. rotundifolia Hort. ex Steud., P. taurica Grossh., P. triternata Pallas)
Rostlina je podobná P. mascula, od které se liší vždy lysými listy, zvlněným okrajem listu (listy jsou široce vejčité až oválné) a chromosomovým číslem (2n=10). Dorůstá 50 – 100 cm, květy (relativně malé, Ø 8,5 cm) jsou purpurově červené, nitky žluté, pestíky 2 – 3, růžově plstnaté.
Rozšíření:
Roste na Krymu, Rumunsku a severním Balkáně (Bosna), na ostrově Samos, v Turecku (severovýchod v okolí města Samsun a jihovýchod – Hatay) a severním Iránu.
Ekologie:
Světlé listnaté lesy, křoviny
Ohrožení a ochrana:
Je vedená v červené knize Ukrajiny.
Paeonia daurica subsp. daurica
Květy růžové, vzácně bílé. Květní lístky
Paeonia daurica subsp. velebitensis D. Y. Hong
Květy růžové, vzácně bílé. Květní lístky lysé.
Paeonia daurica subsp. coriifolia (Rupr) D. Y. Hong = P. caucasica Schipcz
Květy růžové, vzácně bílé. Květní lístky lysé.
Někteří autoři do tohoto druhu řadí také krémově či žlutě kvetoucí kavkazské pivoňky. Koncept širší pojetí druhu P. daurica vytvořil čínský autor Hong De-Yuan a převzala ho západní literatura. Ruské i gruzínské pojetí považuje jednotlivé kavkazské populace za samostatné druhy.
- Paeonia daurica subsp. tomentosa = Paeonia tomentosa
- Paeonia daurica subsp. wittmanniana = Paeonia wittmanniana
- Paeonia daurica subsp. mlokosewitschii = Paeonia mlokosewitschii
- Paeonia daurica subsp. macrophylla = Paeonia macrophylla