Paeonia caucasica Schipczinsky - pivoňka kavkazská | herbář - pivoňky | Herbář | Články | iBotky.cz

Paeonia caucasica Schipczinsky - pivoňka kavkazská

Mobilní verze

Tato červeně kvetoucí kavkazská pivoňka byla dlouho přiřazována buď k pivoňce korálové nebo k jiným druhům. Teprve v roce 1921 byla popsána jako samostatný taxon.

Paeonia caucasica Schipczinsky - pivoňka kavkazská

(syn. : P. corallina var. caucasica Schipcz., P. daurica Stern., P. kavachensis Grossheim, P. kavachensis Aznav. )

Je podobná P. daurica, od které se liší především žlutě chlupatými měchýřky, masově zbarvenou bliznou a okrouhlými listy, které jsou na svrchní straně tmavě zelené, na spodní straně sivé, pýřité či olysalé. Dorůstá do výšky 1m, ale většinou je jen poloviční. Květy (Ø 3 – 5 cm), červené, nitky červené až fialové, pestíky žlutě či stříbrně plstnaté.

Roste na horských loukách a v dubohabrových a bukových lesích (vzácně i v lesích jehličnatých) severního a severozápadního Kavkazu (Gruzie, Ázerbajdžán, Stavropolský a Krasnodarský kraj a Dagestán v Rusku) a v SV Turecku v nadmořské výšce 900 – 2000 m. Je vedena v červené knize Ruska.


Paeonia ruprechtiana Kemularia - Nathadse

 (syn. : P. caucasica var. coriifolia Ruprecht, P. caucasica var. viridiflora Kemularia - Nathadse, P. cavachensis var. coriifolia (Ruprecht) Grossh., P. triternata f. coriifolia Ruprecht)

Jako samostatný taxon byla rospoznána v roce 1869.

Vysoká rostlina (1 - 1,5 m) Listy jsou ± stejně zbarvené na svrchní i spodní straně, lysé či řídce chlupaté na spodní straně. Lístky jsou široce a krátce vejčité. Při vysušení jsou listy lesklé. Květy jsou růžově červené, nitky masově růžové, pestík je žlutě plstnatý.

Roste v relativně malém území na Kavkaze v Gruzii (údolí Likansky a Baniskhevsky) v lesích i na vysokohorských loukách.Většinou je spojována s druhem P. caucasica, od kterého se ale liší jak morfologicky tak ekologicky, roste ve vyšších nadmořských výškách než P. caucasica.


 

 Komentáře k článkuŽádné komentáře

Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.
Kolik je 2*3 (slovně) *  
* Povinné údaje jsou označené hvězdičkou