Kosatce - HIPS | kosatce | Sbírky | Průhonická botanická zahrada | Články | iBotky.cz

Kosatce - HIPS

Mobilní verze

Průhonická botanická zahrada se stala první výstavní zahradou certifikovanou společností Historic Iris Preservation Society v kontinentální Evropě. Je to pro nás velká čest a uznání naší dlouholeté práce. 

 


 

Průhonická botanická zahrada se díky se velkolepé sbírce historických kosatců stala v listopadu 2022 ukázkovou zahradou americké kosatcové společnosti HIPS Historic Iris Preservation Society zabývající se záchovou historických kosatců. Společnost sdružuje převážně americké a kanadské zahrady, z evropských zahrad je na seznamu kromě Průhonické BZ, která má ve sbírce přes 800 kultivarů historických kosatců, ještě 1 anglická zahrada. Display Gardens | Historic Iris Preservation Society.

Početná sbírka historických kosatců je také největší v Čechách. V rámci Evropy se řadí mezi tři největší sbírky společně se švýcarskou BZ v Baslu a akademickou zahradou Lomonosovy univerzity v Moskvě.

Nejstarší kultivar průhonické sbírky se jmenuje ‘Aurea‘ a je datován k roku 1830, jeho okvětní lístky jsou zbarvené do žluta. Mezi další zajímavé historické kosatce patří kultivary vyšlechtěny známými šlechtiteli jako např. Foster, Jaques , Lémon, Salter, Van Houtte, Wilmorin v 19.stol. ale i kultivary registrovány před více než 40 lety, tedy před rokem 1982. Ve sbírce jsou zastoupeny také kultivary domácího původu od českých šlechtitelů. Nejznámějším je kultivar ‘Irenka‘ od M. Blažka, který se stal v roce 1962 prvním registrovaným kultivarem mezi kosatci v Československu.

Obdivujete rádi krásu kosatců v plném květu? Přijďte se podívat do Průhonické BZ na rozkvetlé záhony v polovině května. Vysoké kartáčkaté historické kosatce byly v roce 2022 přesazeny a regenerovány a letos ještě nepokvetou tak bohatě, nejbohatší v květu jsou až druhým rokem po výsadbě. Naplno pokvetou však nízké a střední kartáčkaté kosatce a moderní kultivary vysokých kosatců.


Více se o náší sbírce kosatců dovíte  zde.

Fotogalerie kosatců Průhonické botanické zahrady je zde


 

 Komentáře k článkuŽádné komentáře

Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.
Kolik je 2*3 (slovně) *  
* Povinné údaje jsou označené hvězdičkou