Informační tabule: Arilové kosatce | kosatce | Sbírky | Botanická zahrada Chotobuz | Články | iBotky.cz

Informační tabule: Arilové kosatce

Mobilní verze

Autoři: RNDr. Pavel Sekerka, Ing. Markéta Macháčková, Mgr. Milan Blažek

Arilové kosatce jsou kartáčkaté kosatce, pro které je charakteristické, že mají na semeni bílé kroužky – límec (aril). Do této skupiny patří kosatce série Oncocyclus, Regelia, Hexapogon a Pseudoregelia. V zahradách se setkáme se zástupci prvních dvou sérií.Série Oncocyclus
Oddenkaté kosatce, oddenky v místě kde vyrůstají listy bývají korálkovitě ztloustlé. Listy obvykle vyrůstají na podzim a zatahují na konci jara. Stonek je jednokvětý. Květy velké, kartáčkaté, obvykle nápadně žilkované. Rostou v pustinných oblastech východního Středomoří až Střední Asie.

Dělí  se  na dvě skupiny. Teplomilné kosatce ze Svaté země jsou poměrně vysoké, s listy dlouhými, rovnými nebo jen mírně zahnutými. Většinou mají květy tmavě purpurové až skoro černé. U nás zmrzají, lze je pěstovat pouze ve skleníku.

Druhou skupinou jsou nižší kosatce s kratšími, srpovitě zahnutými listy a velkými květy. Obtížně se pěstují, protože nesnášejí letní a podzimní vlhko. Nejlépe prospívají ve skalničkových sklenících, při dobré kultuře lze některé druhy pěstovat venku. Vyžadují plné slunce – úpal a vápnitý, drenážovaný substrát bez humusu.Série Regelia

Oddenkaté kosatce, oddenky tenké, hlízovitě zakončené, hojně větvené. Listy mečovité, neprohnuté. Stonky jsou obvykle dvoukvěté. Květy mají kartáčky  na  vnějších  a  někdy  i  na  vnitřních okvětních lístcích. Pochází z hor Střední Asie. Z této skupiny kosatců se občas pěstují následující druhy


Iris stolonifera Maxim.
Je růstem podobný, jen o něco menší. Květy jsou nápadně hnědofialově  žilkované se žlutými kartáčky.    Roste   v   Tadžikistánu,   Pamíro  –  Alaji   v nadmořské výšce 800 – 2400 m podél vysychavých potoků a na kamenitých stráních.


Iris hoogiana Dykes
Štíhlý kosatec vysoký až 65 cm. V příhodných podmínkách se rychle šíří stolony (podzemními výhonky). Listy jsou široké 2 cm, vzpřímené, lehce sivé s purpurovou bází. Vonné květy jsou čistě levandulově modré s oranžovými kartáčky. Kvete v květnu až červnu. Roste v Pamíru, na stráních           v nadmořské výšce 1 800 m.


Hybridy arilových kosatců
Arilové kosatce je možné křížit jak mezi sebou tak i s bradatými kosatci. Souhrnný název pro tuto skupinu hybridů je Arilbred.
Hybridy kombinují vlastnosti rodičů jak ve svém vzhledu tak i v nárocích na pěstování. Protože kosatce série Oncocyclus i Regelia jsou pěstebně náročné, také výsledné hybridy jsou na pěstování náročnější než bradaté kosatce – ale obvykle snadněji rostou než původní arilové druhy.
Odrůdy vzniklé šlechtěním teplomilných kosatců série Oncocyclus (Iris atropurpurea, I. aurantiaca, I. nigricans) pocházejících z údolí Jordánu a Mrtvého moře se vyznačují obvykle tmavými až černými květy. Bohužel jsou vhodné především pro středomořské oblasti - pěstují se v Izraeli a Kalifornii; u nás vymrzají.


Větší význam měly odrůdy vzniklé křížením tureckých a kavkazských arilových kosatců. Mezi prvními byly odrůdy:  Iris ´Ib-mac´  (C. G. Van Tubergen, 1910)  vzniklý zkřížením I. iberica   x  I. macrantha  (2n = 44) ,  ´Lady Lilford´ (Sir Michael Foster, 1916) která vznikla z křížení I. paradoxa x I. pallida (2n = 46) a ´Ismali´ (Sir Michael Foster, 1909) původem z I. iberica x I. pallida (2n = 46).
K nejodolnějším aril-hybridům patří hybridy skupiny Regeliocyclus. Vznikly zkřížením kosatců série Regelia (Iris hoogiana, I. korolkowii a I. stolonifera) s kosatci série Oncocyclus (např. Iris iberica). S křížením těchto kosatců se začalo přibližně před 100 lety v Holandsku, kdy C. G. van Tubergen provedl první pokusná šlechtění. Dodnes
se pěstuje například kultivar ´Theseus´ z roku 1915. Asi nejznámějším pozdějším šlechtitelem této firmy je Antoine Hoog.  Rostliny se vyznačují exotickým vzhledem květů v barvách bílé, okrové, hnědé a fialové s výrazným tmavě fialovým či hnědým žilkováním a okem. Vnitřní okvětní lístky jsou široké, vztyčené, vnější dolů ohnuté

 

Onco Hybrid     OH    hybridy uvnitř série Oncocyclus
Regelia Hybrid     RH    hybridy uvnitř série Regelia
Oncogelia    OG    hybridy mezi kosatci série Oncocyclus a série Regelia s převažujícími vlastnostmi Oncocyclus
Regeliocyclus    RC     hybridy mezi kosatci série Oncocyclus a série Regelia s převažujícími vlastnostmi Regelia
Oncobred, Eupogocyclus    OB, EC    hybridy mezi bradatými kosatci a kosatci série Oncocyclus
Oncobred hybrid     OXb    hybridy mezi vysokými bradatými kosatci a kosatci série Oncocyclus
Regeliabred     RB    hybridy mezi bradatými kosatci a kosatci série Regelia
Oncogeliabred, Oncoregeliabred    OGB    hybridy mezi bradatými kosatci, Oncocyclus a Regelia
Pogo-regelia    PReg.    kosatce skupiny Regeliabred bez kartáčků