TESTOVACÍ ZAHRADA KOSATCŮ | Naše projekty | Průhonická botanická zahrada | Články | iBotky.cz

TESTOVACÍ ZAHRADA KOSATCŮ

Mobilní verze

Testovací zahrada je společný projekt Průhonické botanické zahrady a Středoevropské kosatcové společnosti MEIS. Hodnotí se šlechtitelské novinky kosatců, které pocházejí od členů společnosti a od významných světových šlechtitelů.

Průhonická botanická zahrada na Chotobuzi již dlouhodobě spolupracuje na propagaci hodnocení odrůd kosatců s MEIS (Middle-European Iris Society), Středoevropskou kosatcovou společností , která sdružuje šlechtitele kosatců z České republiky, Polska, Litvy, Slovenska a Ukrajiny. Cílem společného projektu ‘Testovací zahrady‘, založené v roce 2013, je testování a porovnávání kvality nových kultivarů a semenáčů kosatců vyšlechtěných za poslední tři roky, pocházejících od členů MEIS, se zahraničními odrůdami na jednom stanovišti, kde jsou stejné klimatické podmínky a stejné podmínky pro růst a kvetení těchto rostlin. Hodnoceny jsou tedy nejen kosatce zasílány členy Středoevropské kosatcové společnosti, ale pro porovnání jsou doplněny o  novinky celosvětového šlechtitelského významu z Austrálie, USA, Francie a Itálie.

První kosatce do soutěže jsme obdrželi již na jaře 2013 od Australského šlechtitele Barryho Blytha. Rostliny musely dostatečně zesílit a tak první částečné hodnocení proběhlo až v roce 2015. Kosatce jsou hodnoceny akreditovanými soudci MEIS. Hodnocení semenáčů a odrůd kosatců proběhlo  v kategoriích: MDB + SDB (miniaturní a nízké kosatce), IB (střední kosatce), BB ( obrubové kosatce), TB (vysoké kosatce), SIB (sibiřské kosatce), JI (japonské kosatce), SPU (kosatce z okruhu Spuria).

Celkem bylo do testovací zahrady vysazeno:

Roku 2013 – 103 kultivarů, 2014 – 68 kultivarů, 2015 – 63 kultivarů, 2016 – 52 kultivarů, 2017 – 46 kultivarů, 2018 – 44 kultivarů.

Ve většině případů se vysadilo od každé odrůda po 2 oddencích. Soutěžní rostliny jsou umístěny v samostatné expozici ve veřejnosti přístupné expozici rozária.

Hodnocení rostlin

První hodnocení rostlin probíhá až po dvou letech od vysazení, aby se kosatce stabilizovaly a zesílily. Druhé, konečné, hodnocení se koná třetím rokem po výsadbě. Provádí se v době květu. Kritéria hodnocení by se dala rozdělit do několika skupin znaků, které se liší podle jednotlivých kategorií zahradních kosatců:

ROSTLINA – listy, vitalita, stvol (větvení, vzpřímenost, počet poupat)                      

KVĚT – délka kvetení, barva květu, tvar, substance a trvanlivost       

ZVLÁŠTNOSTI - např. nová barva, kresba, bohatší nákvět, delší období kvetení, větší odolnost chorobám

Podrobný popis hodnocení kosatců je k nahlédnutí jako přiložený soubor na závěr článku.

Po ukončení hodnocení zařazujeme vybrané domácí odrůdy a nejlepší oceněné kosatce do Národního programu genofondu rostlin. Pasportní data oceněných pěstovaných rostlin pocházejících z Testovací zahrady budou po ukončení každého hodnocení (po tříletém pěstování) zveřejněny v databázi Unii botanických zahrad – Florius.cz

VÝSLEDKY TRIAL GARDEN JSOU K DISPOZICI V PŘÍLOZE

Autorky článku: Zuzana Caspers a Markéta Macháčková

Přiložené soubory


Klíčová slovaKomentáře k článkuŽádné komentáře

Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.
Kolik je 2*3 (slovně) *  
* Povinné údaje jsou označené hvězdičkou