Národní sbírky v Průhonické botanické zahradě | Průhonická botanická zahrada | Články | iBotky.cz

Národní sbírky v Průhonické botanické zahradě

Mobilní verze

Unie botanických zahrad ČR vyhlásila první Národní sbírky rostlin

V úterý 13. června se v Průhonické botanické zahradě uskutečnilo zasedání kurátorů Unie botanických zahrad, jehož cílem bylo vyhlášení 36 Národních sbírek rostlin, dvou čekatelských sbírek a stanovení pravidel pro jejich spravování. Zasedání se účastnilo 21 zástupců 12 botanických zahrad ČR a dva hosté.

 

 

 

Průhonická botanická zahrada, Botanický ústav AV ČR, získala akreditaci pro tyto Národní sbírky rostlin:

 • kosatce  - přehled pěstovaných rostlin v databázi florius.cz
 • pivoňky  - přehled pěstovaných rostlin v databázi florius.cz
 • denivky  - přehled pěstovaných rostlin v databázi florius.cz 
 • sněženky  
 • plané druhy hrušní – čekatelská sbírka   

 


 Kritéria, které musí Národní sbírka rostlin splňovat:

 • Rostliny mají legální původ.  
 • Sbírka je dostatečně zabezpečena (oplocení, zabezpečení areálu, vyřízení majetkových záležitostí).  
 • Rostliny jsou v dobrém zdravotním stavu.  
 • Rostliny jsou přesně determinované.  
 • Jsou řádně označené, je vedena evidence, dokumentace materiálu.  
 • Sbírka je alespoň na vyžádání přístupná veřejnosti.  
 • Na vyžádání je možné sdílet rostlinný materiál pro vědu a výzkum zdarma či za úhradu nákladů.  

 


 

Tisková zpráva o vyhlášení Národních sbírek:

 

Národní sbírka je definovaná jako registrovaná a dokumentovaná sbírka určité skupiny rostlin. Sítě národních sbírek jsou známé zejména z Velké Británie a Holandska, ale dobře fungují také v Polsku. Pravidla pro zařazení sbírky mezi národ sbírky obvykle určují nevládní organizace, často se státní podporou. Smyslem je podchycení významných sbírek, metodická pomoc s jejich vedením a jejich udržitelnost jako přírodního a kulturního dědictví. V České republice dosud systém národních sbírek neexistoval.  

Sbírky rostlin u nás přitom mají dlouholetou tradici sahající až do Rakousko-Uherska. Sbírky botanických zahrad i mnohých profesionálních a amatérských pěstitelů jsou na vysoké úrovni jak pěstovanými druhy, tak metodologií vedení,“ říká prezident Unie botanických zahrad (UBZ), Pavel SekerkaV době, kdy je dovoz rostlin z exotických zemí stále obtížnější až nemožný, jsou sbírky rostlin navíc významným genetickým zdrojem a národním bohatstvím, které by bylo možné využít ve vědě,“ doplňuje Sekerka.  

Vznik sítě Národních sbírek rostlin byl odsouhlasen na valné hromadě UBZ vlednu, nyní byly dohodnuty základní podmínky, které musí sbírka splňovat, způsob přijímání nových sbírek. Sbírky budou jmenovány vždy na tři roky, během nichž bude zpřesněná metodologie a podmínky managementu sbírek.   

 

Síť Národních sbírek rostlin není pouze marketingová záležitost. Spíše naopak. Hlavní důvod jejich vzniku je vzájemné sdílení informací, napojení na odborné pracovníky – kurátory sbírek a koordinace mezi jednotlivými zahradami a dalšími subjekty. Přináší také sebeuvědomění – stanovení priorit ve správě sbírek a jejich managementu,“ vysvětluje prezident UBZ s tím, že Národní sbírka rostlin by měla být výkladní skříní zahrady a může být výborným materiálem pro botanické vzdělávání, vědu a šlechtění rostlin. V ochraně druhů mají podle něj zvláštní význam specializovaná pracoviště a sbírky, zabývající se domácími ohroženými druhy.  

Síť národních sbírek zatím představují sbírky botanických zahrad, ale počítáme, že během dvou let bude postupně otevřena i pro zájemce z jiných organizací a soukromým pěstitelům. Doufáme také, že se nám do budoucnosti podaří získat podporu pro sbírky neprodukčních rostlin, která je v ČR na rozdíl od okolních států mizivá,“ uzavírá Sekerka.  

 

 

 Komentáře k článkuŽádné komentáře

Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.
Kolik je 2*3 (slovně) *  
* Povinné údaje jsou označené hvězdičkou