Mezinárodní den zahradních trpaslíků | Průhonická botanická zahrada | Články | iBotky.cz

Mezinárodní den zahradních trpaslíků

Mobilní verze

21. června se slaví Mezinárodní den (zahradních) trpaslíků.

První letní den tak patří těmto pohádkovým postavičkám, které zdobí nejednu zahradu. Někteří lidé by si je na zahradu nikdy nepořídili, vnímají je jako bizarní a nevkusnou dekoraci zahrad. Jiní je mají rádi, věří v jejich sílu – trpaslíci dle nich totiž přinášejí štěstí. Jsou symbolem pomocníčků, kteří chrání příbytky majitelů.

Zahradní trpaslík pochází z Německa, vznikl před 150 lety v Durynsku. Tam také vznikla Mezinárodní trpasličí strana, která prosazuje nechat trpaslíky zapsat na seznam UNESCO jako německé kulturní dědictví.

Dříve původní výroba trpaslíků nebyla jednoduchá, vyráběli se z keramické hlíny a byli považováni jako umělecké dílo. Trpaslíci se stali populární také ve Francii, Velké Británii nebo i v Austrálii. Zajímavý je fakt, že první továrna na trpaslíky byla v Čechách. Továrna rodiny Mareschů v Ústí nad Labem produkovala trpaslíky ve velkém množství od roku 1874. Výrobky byly velmi kvalitní, protože se vyráběli z kameniny, nikoliv ze sádry. Vzhled původních trpaslíků se řídil jasně danými pravidly. Trpaslík například musí mít čapku nejlépe červenou, veselý úsměv, lucerničku (může být i krumpáček) a hlavně jeho velikost nesmí přesáhnout 68 centimetrů.

 

 

 


 

Mezinárodní den trpaslíků vyhlásila Fronta za osvobození zahradních trpaslíků (Front de libération des nains de jardin). Za účelem osvobození zahradních trpaslíků pořádala akce, kdy brala trpaslíky ze zahrad a přemisťovala je na nová místa – hlavně do volné přírody jako „přirozeného prostředí zahradních trpaslíků“, čímž jim dávala svobodu. Členové Fronty často zanechali majiteli zprávu, kde může trpaslíka zase najít, a tak to nebylo považováno za krádež. Jinou variantou byl „cestující zahradní trpaslík“, kdy si členové ukradeného trpaslíka posílali mezi sebou. Trpaslíka vyfotografovali před místní pamětihodností a fotografie posílali právoplatnému vlastníkovi trpaslíka, aby mohl sledovat cestu svého „osvobozeného“ zahradního trpaslíka. 

Cestu jednoho z trpaslíků proslavil film Amélie z Montmartru.

 

 

Fronta se poprvé objevila v roce 1996 ve Francii v Alençonu a zůstala aktivní až do ledna 1997. Mezitím se rozpadla na několik menších skupin v Evropě a S. Americe s celkem 1700 členy.

Mezinárodní den trpaslíků se poprvé slavil v roce 2002. Dostává však postupně jiný význam. Má učit tolerantnosti v zahradní architektuře a umění obecně. A tím dostává toto výročí jiný obsah, který je nám blízký.


 

Pojďme tento recesistický svátek oslavit v Průhonické botanické zahradě. Trpaslíci se v ní přirozeně příliš nevyskytují. Můžete vzít svého trpaslíka do botanické zahrady a vyfotit se s ním v zahradě a fotografie sdílet.

A nebo namalujte trpaslíka na kamínek a v zastoupení ho do botanické zahrady odneste. Trpaslík si zahradu prohlédne a odpočine si na vyhrazeném místě, kde ho můžete zanechat. A někdo další, kterému se bude líbit, ho odveze na výlet, třeba do další botanické zahrady.

 

 

 

Připravena bude:


  • fotografická výstava kreativního zahradního umění

  • bludiště v trávě

  • výměna kamínků

  • příležitostní razítko

  • zahrada s kvetoucím sortimentem růží, japonských kosatců a dalších rostlin
  • malování pro děti


V tento den budou mít trpaslíci vstup do zahrad zdarma!
O návštěvě trpaslíků budeme informovat na našich facebookových stránkách.
Vedoucí zahrady, Pavel Sekerka, o vzniku výstavy:

Během přednášky "Použití trvalek v zahradní architektuře" jsem mimo jiné promítal různé kontroverzní fotografie jejich využití i neobvyklé zahradní doplňky. Nechával jsem studenty hlasovat, zda se jim líbí či nelíbí. Zajímavé bylo, že v mnohých případech to vycházelo půl na půl. A tak vznikl nápad připravit fotografickou výstavu nejen s trpaslíky, ale i s ukázkami další zahradní kreativity...   Komentáře k článkuŽádné komentáře

Přidat komentář
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
Napsáno je zbývá    znaků.
Kolik je 2*3 (slovně) *  
* Povinné údaje jsou označené hvězdičkou