Průhonická botanická zahrada
Kosatce v Průhonicích
Do průhonických sbírek, které měly svůj počátek v sortimentu Dendrologické společnosti ve 20. letech minulého století, byly již tehdy zahrnovány kosatce všech hlavních kategorií, i když v nevelkém počtu. Na rozdíl od předchozích sortimentů, které sloužily vesměs zahradnické praxi, je sbírka botanické zahrady zaměřena na botanické vztahy a genetický vývoj, který vedl k současným kulturním kosatcům. Současné sbírky uchovávají nejen rostliny, které byly udržovány v předchozích průhonických i československých kulturách, ale také pečlivě vybrané historické i současné zahradní kosatce celosvětového významu.
Původní prioritou bylo podchycení pokud možno všech významných kosatců pěstovaných v minulosti na československém území, které z kultury v posledních desetiletích již z velké části vymizely. Neméně důležité, a z mezinárodního hlediska důležitější je podchycení genetických zdrojů, ze kterých tyto kosatce vznikly, i takových, které se u nás dříve nepěstovaly, ale které patří ke světovému kulturnímu dědictví, a které se ve stejném objemu a složení jinde než v Průhonicích neudržují.
Největšího rozvoje dosáhly v našich sbírkách kosatce s oddenky. Sbírky jednotlivých skupin ukazují postupný vývoj od planých druhů s jejich přirozenou i šlechtitelsky rozvinutou variabilitou, a dále následuje celý šlechtitelský vývoj až k současným kultivarům. V současné době je v nejúplnější podobě sbírka Iris barbata.
Pracovní a exposiční výsadby rodu Iris
Sbírka kosatců byla založena jako sbírka Botanické zahrady ČSAV spolu se zahradou, v roce 1963. Postupně však byla kompletována již předtím ze soukromých i komerčních zdrojů a stávajících sbírek československých i zahraničních.
Významným základem byly v 50. letech 20. století starší kosatce z tehdejších komerčních sortimentů, a k nim se připojily novodobé kultivary získávané systematicky od r. 1957 ze zahraničí. Ty pak sloužily pro další rozsáhlou výměnu s domácími i zahraničními pěstiteli.
Všechny sbírky jsou od počátku uspořádány vývojově, v chronologickém sledu podle doby vzniku. Pracovní i expoziční výsadby byly postupně umisťovány v pracovní části zahrady i v současné expoziční zahradě. Jsou to rostliny, které vyžadují občasnou přesadbu, a nejlépe přesadbu na nové místo.
První velkoplošná sbírka byla zpřístupněná pro veřejnost jako expozice v roce 1974 při příležitosti Mezinárodního symposia o rodu Iris, které zahrada tehdy organizovala.
Základní sortiment (úplná sbírka podrodu Iris) je v současnosti, s výjimkou nízkých druhů, v pracovní části zahrady v polní kultuře. Ta je přístupná jen pro odborníky v doprovodu pracovníků zahrady. Současný stav evidovaných položek je podstatně rozsáhlejší, reprezentativní výběr je v architektonicky ztvárněné expoziční zahradě, jejímž základem byla architektonická studie prof. I. Otruby.
Přehled pěstovaných rostlin
Sortiment ve veřejně přístupné expoziční zahradě
- Botanické druhy bezkartáčkatých kosatců
- Kosatce vesmírného věku
- Cibulové kosatce
- Expozice kosatců skupiny spuria
- Prastaré odrůdy kartáčkatých kosatců
- Nízké kartáčkaté kosatce
- Střední kartáčkaté kosatce
- Vysoké kartáčkaté kosatce
- Expozice vodních a japonských kosatců
- Expozice kulturní odrůdy sibiřských kosatců
- Trial Garden - Testovací zahrada kosatců
Obsah
- Kosatce jako jedna z prvních genofondových sbírek
- Třídění kosatců z hlediska historické hodnoty
- Historické zahradní kosatce sekce Iris
- Základní dělení archaických kosatců
- Diploidní hybridní kosatce
- Archaické aneuploidní kosatce
- Systematika kosatců
- Tabulka zahradnického členění kosatců
- Vodní kosatce
Přehled druhů