Průhonická botanická zahrada
Pivoňky v Průhonicích
Pivoňky, jak dřevité tak bylinné byly použité ve výsadbách při zakládání Průhonického parku.
Podle dochovaných zpráv rostlo v parku na přelomu století 600 trsů bylinných pivoněk. Větší sortiment pivoněk byl pěstován také v zahradě Dendrologické společnosti. Katalog Spolkových zahrad Průhonických nabízí v roce 1927 celkem 42 taxonů a kultonů bylinných pivoněk.
Ve Výzkumném ústavu okrasného zahradnictví ing. M. Opatrná soustředila sortiment bylinných pivoněk v 60. letech. Po jejich zhodnocení však byla sbírka z části převedena vybraným zahradnickým podnikům a z části zrušena.
Sbírku pivoněk Botanického ústavu založil doc. J. Hofman, tehdejší vedoucí zahrady, v letech 1968 - 1969. V 70. letech je uváděno ve sbírce 180 taxonů a kultonů.
V 80. letech byla sbírka zrevidována. Ing. U. Blažková sbírku doplnila především o mezidruhové hybridy bylinných pivoněk.
Ve sbírce pivoněk je nyní zastoupeno 12 botanických druhů a více než 200 kulturních odrůd. Základem jsou historické i nové odrůdy bylinných pivoněk. Počet kultivarů P. lactiflora dosahuje 176, hybridních kultivarů je 30; celkem tedy 206 kultivarů. Významnou součástí sbírky jsou mezidruhoví kříženci, kterým se šlechtitelé věnují v posledních desetiletích. Tyto pivoňky kvetou, podobně jako hojně pěstovaná pivoňka lékařská, již od poloviny května.
Pivoňky v botanické zahradě
Pivoňky v botanické zahradě jsou vysázené na několika záhonech. Odrůdy bylinných pivoněk jsou vysázené v dolní části zahrady v půlkruhovitých záhonech. Systém výsadby spojuje klasifikaci podle barev květů s vývojovým uspořádáním: kultivary jsou roztříděny podle barvy květů na bílé, růžové a červené, a v každé z těchto skupin jsou pak řazeny chronologicky, podle doby vyšlechtění.
Nedaleko, podél plotu, pokračuje výsadba hybridní dřevitou pivoňkou (P. papaveracea x ostii) a před nimi jsou předsazené modernější odrůdy ue skupiny meziskupinových pivoněk. Pod vzrostlými duby jsou skupiny pivoňky cizí a lékařské různého původu.
V horní části Rozária podél panelové cesty jsou vysazené plané bylinné pivoňky z lesních a polostinných biotopů. V okolí skalky je výsadba, která demonstruje variabilitu pivoňky tenkolisté (P. tenuifolia) a je doplněna stepními druhy pivoněk.
V arboretu podél třešňové aleje je vysázen sortiment dřevitých pivoněk, od panelové cesty odrůdy původem z Japonska a za nimi následují odrůdy původem z Číny. Řada je zakončena výsadbou sortimentu čínských odrůd pivoňky čínské. Na ploše arboreta je skupina Lemoinových dřevitých pivoněk.
V Šípkovém sadu připravujeme expozici českého šlechtění dřevitých pivoněk.
Přehled pěstovaných pivoněk v databázi Florius
Řada botanických druhů je též vysázena na Alpinu Průhonického parku a dřevité pivoňky můžete obdivovat též na nádvoří zámku.
Obsah:
- Trojské šlechtění dřevitých pivoněk
- Průhonické šlechtění pivoněk
- Ranné hybridní pivoňky Průhonického šlechtění
herbář - další články o pivoňkách:
- Paeonia anomala L. - pivoňka odchylná
- Paeonia caucasica Schipczinsky - pivoňka kavkazská
- Paeonia daurica Andrews
- Paeonia delavayi Franchet
- Paeonia kesrouanensis Thiébaut
- Paeonia lactiflora Pallas - pivoňka čínská
- Paeonia mairei Leveille
- Paeonia mascula
- Paeonia obovata Maximowicz
- Paeonia officinalis L. - pivoňka lékařská
- Paeonia parnassica Tzanoudakis
- Paeonia peregrina - pivoňka balkánská
- Paeonia saueri
- Paeonia tenuifolia - pivoňka úzkolistá