12. Centrální Alpinum | Průvodce Alpinem | Alpinum Průhonického parku | Články | iBotky.cz

12. Centrální Alpinum

Mobilní verze

12. Centrální Alpinum

 

Hlavní skalnatá část Alpina se rozprostírá nad potokem Botičem, vinoucím se kolem skalních partií. V úvodní části se nad cestou tyčí vysoká skála obrostlá letitou hortenzií popínavou (Hydrangea petiolaris). Na této skále je od roku 1937 umístněna pamětní deska věnovaná zakladateli parku A. E. Silva-Taroucovi.Tři letopočty udávají rok narození Silva-Taroucy (1865), rok založení parku (1885) a rok úmrtí zakladatele parku (1936).

V dalším úseku se otevírá pohled na menší malebné vřesoviště obklopené skalními útesy s pokryvem jalovců a dřevěným alpským srubem na vrcholu. Nad cestou lze spatřit skalky s běžnýmimi i vzácnějšími skalničkami. Nepřehlédnutelnou dřevinou této části je zakrslý smrk Formánek (Picea abies 'Formánek'), který se plazí po skále vedle cesty. Byl pojmenován po zahradníku Vojtěchu Formánkovi a do Alpina vysázen v roce 1942.  Alpský srub na vrcholku skály dokresluje alpskou scenérii a zakladateli sloužil k odpočinku s hezkým výhledem do parku.

Za rozložitou borovicí klečí (Pinus mugo) a více než 100 let starou borovicí limbou (Pinus cembra) se otevírá pohled do další skalnaté části ve tvaru amfiteátru, kde v porostu plazivých skalniček vyniká stará kulovitě rostoucí borovice Šmidtka (Pinus heldreichii 'Smidt'). Byla objevena tajemníkem Československé Dendrologické společnosti E. Šmidtem v horách v Bosně. Po přeroubování byla vysázena do Alpina kolem roku 1930. Tuto partii uzavírá rozložitý smrk Picea abies 'Nidiformis'.

Pestrá trvalková výsadba lemuje i potok Botič. Zde lze shlédnout např. na podzim kvetoucí astry a různé traviny. Ve vlhkém suťovišti zabírajícím část břehu rozkvétají zjara prvosenky růžové (Primula rosea), blatouchy a huseníky. Zajímavým keřem uzavírajícím tuto část je fagara lentyškolistá (Zanthoxylum schinifolium).

Rostliny pěstované v centrální části Alpina: