Přednášky během Japonského dne 2019

Přednášky budou v předníškové místnosti na Chotobuzi.

Robin Heřman: Proměny ročních dob v japonské přírodě a v japonské kultuře

Že jsou na jaře zprávy o tom, kde právě rozkvetly sakury, nejdůležitější informací většiny japonských zpravodajských relací, to už ví dnes kde kdo. 

I čeští fotografové jsou už dnes ochotni zaplatit nemalé obnosy za to, aby se mohli se svými japonskými kolegy prát o nejkrásnější záběr z mostu nad javorovým údolím v kjótském klášteře Tófuku-dži, když se tamní stromy na podzim převléknou do roucha z oslnivého brokátu. Ale divy japonské přírody, to nejsou jen rozkvétající sakury a rudnoucí javory. Podobnými zázraky se honosí každé období japonského roku. Pojďme se alespoň na některé z nich zblízka podívat - a zároveň zkusme společně užasnout nad tím, jak se proměny ročních dob promítají do každého detailu praktického života té části japonské populace, která i dnes ctí odvěké tradice...

 

 
 

 

 

Aleš Trnka: Symbolika v japonských zahradách

Japonská zahradní architektura je pozoruhodná nejen svou formální stránkou, ale také, a snad dokonce především, vnitřním obsahem – vlastní symbolikou. Od nejstarších dob podléhala vývoji, který do jejích prvků zapsal mnoho náznaků, jenž často v návštěvníku vyvolají mnohem hlubší zážitek než explicitně vyřčené a ukázané. Přednáška uvede pro posluchače a návštěvníky ty nejznámější prvky mající vnitřní význam v japonských zahradách jak z oblasti rostlin a živočichů, tak z oblasti zahradí koncepce a prvků drobné zahradní architektury.