Cyklus přednášek o Japonském dni

Přednášky se uskuteční 28.8. na závěr Japonského dne v Průhonické botanické zahradě. 

 

Ing. Aleš Trnka - Vývoj japonské zahradní architektury - 16.00 

Anotace:

Zahradní architektura v Japonsku se vyvinula jako svébytný esteticko-funkční systém. V rámci přednášky projdeme hlavní historické vlivy, které zformovali a dones tvoří vnitřní i vnější formu, která je pro japonskou zahradní architekturu charakteristická.


 

Ing. Eduard Chvosta - Zahradničení po japonsku - 17.00

Anotace:

Všichni víme o krásách japonských zahrad. Ale jaká skrytá tajemství odlišuje evropskéké umění zahradničení od toho japonského? Pokusíme se odhalit v čem je přístup k pěstění mechových zahrad, tvarovaných borovic, ale i kaktusů jiný od toho našeho. O poznatky získané během dvou pobytů v Kjótu doprovázených zkušenostmi hlavního císařského zahradníka se s vámi podělí Eda Chvosta.


 

Mgr. Robin Šóen Heřman - Božská rýže - 18.00

Rýže jako prototyp božstva - rýže jako měřítko času i bohatství - rýže jako estetický ideál - rýže jako klíč k přežití...

Rýže byla bez nadsázky nejdůležitější osou vývoje japonské kultury posledních dvou tisíciletí. Její vegetační cyklus určoval liturgický rok, její nároky diktovaly strukturu japonské společnosti, právě ona byla a je prostředníkem mezi císařem a jeho božskými předky. Vydejme se společně hledat a obdivovat magickou působnost rýže v japonských dějinách i současnosti.


 

Přednášky budou v Multifunkčním centru ("buňkovišti") v zázemí Botanického ústavu na Chotobuzi v Průhonicích. Cesta z Botanické zahrady bude označena šipkami. Vstup na přednášky s platnou vstupenkou do Průhonického parku.

49.9950539N, 14.5661217E